Podzim a jaro jsou obdobím, kdy motoristé v Česku čelí zvýšenému riziku střetů se zvěří. Tato situace může mít vážné následky nejen pro zvíře, ale i pro samotné řidiče, jejich vozidla a rodinný rozpočet. Statistiky ukazují, že srážky se zvěří jsou druhou nejčastější příčinou dopravních nehod v Česku. Jen v roce 2023 nahlásilo srážku se zvěří až 15 tisíc řidičů. Dá se na tyto situace připravit?
Riziková období a typy zvěře
Největší riziko střetů se zvěří hrozí zejména na jaře a na podzim, kdy zvířata migrují nebo se pohybují za potravou. Nejvíce nehod s vysokou zvěří se podle statistik stává v měsících duben až červen. Srážky s divokými prasaty jsou pak nejčastější od září až do listopadu, kdy je počet nehod téměř trojnásobný ve srovnání s jarními měsíci.
Ekonomické důsledky srážky se zvěří
Srážka se zvěří může znamenat nejen emocionální šok, ale i značnou finanční zátěž. Průměrná výše škody na vozidle při srážce se srnou činí okolo 31 000 Kč, při srážce s divokým prasetem se průměrná škoda zvyšuje na více než 44 000 Kč. Tyto částky mohou mít velký dopad na rodinný rozpočet v případě, kdy nemá řidič sjednané patřičné pojištění.
Kdo nese odpovědnost?
I když střet se zvěří není zaviněn řidičem, tak ten nese vždy odpovědnost za škodu na svém vozidle. Za běžný střet se zvěří nelze nikoho žalovat, ani vymáhat po něm náhradu škody. Je tedy důležité se dopředu pojistit proti této rizikové situaci, aby bylo možné škodu pokrýt bez velkých finančních problémů.
Jak se chránit před finančními dopady?
Řešením je sjednat si pojištění, které pokrývá škody vzniklé při střetech s divokými zvířaty. Pojištění je možné sjednat buď jako připojištění k povinnému ručení, anebo k havarijnímu pojištění. Je vhodné si také zkontrolovat, jestli havarijní pojištění zahrnuje ve svém balíčku automaticky právě střet se zvěří. Pokud ne, je nutné si jej sjednat jako připojištění. U povinného ručení je nutné si dát pozor na výši limitu krytí, protože jak jsme nastínili výše, srazit srnu není stejné jako srazit divočáka, který zpravidla auto poničí mnohem víc. V tomto případě je lepší zvolit připojištění u povinného ručení. Protože havarijní pojištění by se vám mohlo po vyplacení krytí dopravní nehody zdražit a zároveň můžete přijít o benefity, kdežto u povinného ručení se nic nemění. Vždy je ale nutné si řádně smlouvy prostudovat, abyste v případě plnění nebyli nemile překvapeni.
Pokud se zraníte, měli byste mít sjednané také životní nebo úrazové pojištění a to se správným nastavením pojistných rizik, ze kterého se vám vyplatí peníze za újmu na zdraví. Protože jste viníkem, nemůžete se tedy spolehnout na vyplacení nároku na újmě na zdraví z výloh povinného ručení nebo havarijního pojištění, které se v tomto případě vztahují jen na auto. Opačná situace nastává, zraní-li se i spolujezdec, u něj pak kryje výlohy povinné ručení.
Máte smlouvu povinného ručení nebo havarijní pojištění a nejste si jistí, jestli Vám kryje i střet se zvěří? Chcete se proti tomuto nebezpečí pojistit? Ozvěte se nám. Vše s Vámi probereme a najdeme řešení, které Vám bude vyhovovat nejlépe.
Přehled článků
Tato webová stránka používá cookies a další technologie, abychom mohli vylepšit vaše prostředí na našich stránkách. Jeho používám s tím souhlasíte.