Pojištění chat a chalup

Poslední roky zažila poptávka po chatách a chalupách nebývalý boom. Pro nováčky i pro ostřílené chalupáře se hodí mít ve výbavě kvalitní pojistku, která je v případě pojistné události nenechá na holičkách. A co bychom si měli u takové pojistky pohlídat?

 

Pro nové majitelé chat a chalup je vhodné na úvod zmínit, že pojištění nemovitosti zaniká převedením vlastnického práva v katastru. Když tedy kupujete od předchozích majitelů nemovitost, je vhodné si pojistku udělat nově již na vás jako nového majitele. Naprostá většina pojišťoven působících v Česku rekreační objekty pojišťuje a nabídka produktů na trhu je poměrně široká.

 

Pojistná rizika

Základní pojištění zpravidla nezahrnuje veškerá rizika. Ne všechny pojišťovny nabízí ve své základní nabídce například krytí rizik, která hrozí typicky v zimě, jako jsou kvůli mrazu popraskané vodovodní potrubí nebo poškození střechy tíhou sněhu a námrazou nebo třeba poškození zateplení zvěří. Ověřte si, zda pojistná smlouva obsahuje i riziko přepětí a podpětí, které nastává při výkyvech v elektrické síti nebo při bouřkách a může poškodit spotřebiče. Základní pojištění nemovitosti navíc nemusí zahrnovat okolní stavby, jako jsou kůlny na nářadí nebo garáže a zahradní architektura. Tyto je většinou nutné pojistit nad rámec základního pojištění.

 

Je vhodné, aby se pojištění pro případ povodně (a záplavy) vztahovalo jak na stavbu, tak na domácnost, tedy i na spotřebiče nebo nábytek. Zkontrolujte nastavení smlouvy, zda zahrnuje i atmosférické srážky nebo vystoupení vody z kanalizace. Pamatujte, že pojištění nemusí nabít účinnosti podpisem smlouvy, ale v případě povodní a záplav uplatňují pojišťovny čekací dobu například deset dní. Se sjednáním pojistky proto neotálejte na dobu „až začne pršet.“

 

Pojištění proti škodám způsobeným požárem bývá zahrnuto v základních balíčcích. O něco jiná situace ale vznikne, když se požár rozšíří z vaší nemovitosti a dojte k poškození cizího majetku. Proto je vhodné mít ve smlouvě i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti s dostatečným limitem. Dnes se běžně limity na odpovědnost ve smlouvách nastavují i na 30 milionů korun.

 

Na co dalšího si dát pozor

Důležité je mít rekreační objekt zabezpečený tak, jak pojišťovny požadují. Čím více je nemovitost vzdálená od obce či okolní zástavby a čím vyšší je sjednaná pojistná částka, tím propracovanější zabezpečení pojišťovna vyžaduje. Někde vystačí běžné zámky, jinde musí mít majitelé dveře s bezpečnostním kováním, na oknech mříže určené tloušťky, či dokonce objekt chráněný elektronickým zabezpečovacím systémem.

 

Nezapomínejte na to, že pojištění nemovitosti se nerovná i pojištění domácnosti, tedy vybavení, ať už jde o domácí spotřebiče či třeba sportovní náčiní. Pokud ve vaší chatě či chalupě zůstávají trvale věci, které mají vyšší hodnotu, je na místě i pojištění domácnosti.

 

Základní varianty pojištění jsou rozsahem krytí často velmi podobné, odlišnosti přicházejí typicky s rozšířenými pojistnými balíčky. Svou pozornost věnujte vždy pojistným výlukám, při kterých pojišťovna plnit nebude, a také limitům, tedy výši částek, které bude pojišťovna ochotná při různých škodách vyplatit. Tyto parametry vypovídají o kvalitě pojištění podstatně více než samotná cena pojistky. 

Máte svou chatu či chalupu pojištěnou a chcete si být jisti, že ji máte pojištěnou proti všem případným relevantním rizikům? Koupili jste si nemovitost a potřebujete ji pojistit? Ozvěte se nám. U šálku dobré kávy vše probereme a najdeme pro Vás nejlepší řešení.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.