Pro lyžování v Itálii je pojištění odpovědnosti nutností

Na lyže do zahraničí se letos chystá dle průzkumu společnosti ČPP Servis 22 % Čechů, což je zhruba stejně jako v minulých letech. Jen malá část lyžařů přitom zná všechna pravidla pro lyžování v zahraničí. Konkrétně mezi Čechy velmi oblíbená Itálie na začátku roku 2022 nově zavedla povinné pojištění odpovědnosti a další pravidla pro pohyb na sjezdovkách.

 

Podstatnou novinkou oproti minulým rokům je nutnost pojištění odpovědnosti za škodu nebo úraz způsobený třetím osobám. A proč je toto pojištění nutností? V případě, že byste někoho na svahu nechtěně srazili, můžete dané osobě způsobit škodu, přičemž po vás bude chtít s největší pravděpodobností odškodnění. Někdy se může jednat o částky i v řádech milionů korun (zahrnující i náklady za následné ošetření, pracovní neschopnost, rehabilitaci atd.). Úspěšné vymáhání opravdu vysokého odškodného je pro Itálii typické. A právě toto pojištění vás ochrání před platbou z vlastního. Pozor je však nutné dávat na požití alkoholu, kdy pojišťovna může odmítnout plnit pojistné plnění nebo ho krátit a tím pádem náhrada škody v menší či větší míře poputuje z vašich úspor. 

 

Certifikát nebo také potvrzení o pojištění odpovědnosti musíte mít na sjezdovce u sebe (fyzicky nebo elektronicky např. v mobilu) a na vyzvání se musíte prokázat, že toto pojištění máte. Pokud vám pojištění při lyžování v Itálii bude chybět, budete muset zaplatit správní pokutu až do výše 150 eur.

 

Před odjezdem je možné si pojištění odpovědnosti sjednat jako samostatnou pojistnou smlouvu. Běžnější, ale bývá sjednání pojištění odpovědnosti v rámci cestovního pojištění, které by mělo být při cestování do zahraničí samozřejmostí. V tomto případě vám pak bude platit jen po dobu a pro osoby, které si sami ve smlouvě určíte. Pojištění odpovědnosti také bývá součástí pojištění majetku (např. domu, bytu) a v tomto případě jsou na svahu automaticky pojištěni všichni, kteří na dané adrese reálně žijí. Na poslední chvíli si nově budete moci pojištění odpovědnosti sjednat také přímo u poklady na sjezdovce v Itálii, když si budete kupovat třeba skipas.

 

Další novinkou, která vstoupila v platnost začátkem minulého roku, je zvýšení věkové hranice u dětí a mladistvých u povinnosti nošení helmy. Z původních 14 let se nyní tato povinnost vztahuje pro děti a mladistvé až do 18 let. Nová pravidla také platí pro pohyb na sjezdovce pod vlivem alkoholu, který může být pokutován.

 

Ať už vyrážíte kamkoliv, je dobré si vždy dopředu zjistit povinnosti, které se vztahují na pohyb na sjezdovkách v dané zemi.

Plánujete zimní dovolenou a potřebujete poradit s pojištěním odpovědnosti či cestovním pojištěním? Ozvěte se nám. Nad šálkem dobré kávy vše probereme a najdeme řešení vhodné přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.