Stavební spoření už není “sexy”, jeho aktuální podoba totiž většině klientů nedává smysl

Stát vydává ročně formou příspěvku na stavební spoření přes čtyři miliardy korun, vláda nyní zvažuje jeho zrušení. Stávající systém stavebního spoření je údajně v současnosti neefektivní a neplní svou původní funkci.

 

K tomuto tématu sdílím obdobný názor, že současná verze stavebního spoření většině klientů nedává smysl.👎🤨 K tématu stavebního spoření jsem pro vás připravil 🔟➕ 2️⃣ faktů, které byste měli vědět.

 

1️⃣  Stavební spoření vzniklo v ČR v roce 1993, tedy před 30 lety.

 

2️⃣ Tehdy se jednalo o efektivní a moderní způsob spoření oproti tehdy ještě rozšířeným vkladním knížkám.

 

3️⃣ Tím, že již tento systém funguje 30 let, získal důvěru klientů, spousta z nich využila spoření opakovaně, za to je potřeba klienty pochválit.

 

4️⃣ Proto dnes ještě klienti uzavírají ze zvyku tolik smluv, jen za loňský rok to bylo 572 000 smluv. Přitom stavební spoření  je již dávno, zejména jako investice, neefektivní finanční produkt.

 

5️⃣ Pokud započteme poplatek za uzavření smlouvy, pravidelné výpisy z účtu, malé zhodnocení, daň z výnosu, tak zjistíme že i dnes je efektivita pro klienty velmi nízká, v žádném případě nemůže pokrýt inflaci.

 

6️⃣ Jistý smysl ovšem dávají úvěry ze stavebního spoření, zejména tam kde klienti nemohou ručit nemovitostí jako u hypotéky.

 

7️⃣ Většinou se však jedná o překlenovací úvěry. V praxi se stává zřídka, že by měl klient uzavřenou smlouvu na dostatečnou cílovou částku ke splnění svých cílů, poctivě naspořil 40 % cílové částky, splnil další podmínky stavebních spořitelen jako je hodnotící číslo a vzal výhodný řádný úvěr ze stavebního spoření, což byla původní filozofie stavebního spoření. 

 

8️⃣ Z hlediska státu se dnes již jedná o neefektivní výdaj. V současnosti je zapotřebí vyšších částek k financování bydlení a maximální státní podporu ve výši 2 000 Kč už využívají lidé pouze ze setrvačnosti a většinou ne na bydlení. Takže tento finanční produkt neplní cíle ani státu a ve výsledku vlastně ani cíle klientů. Ti když si to spočítají, není to moc výhodné.

 

9️⃣ Pokud se ještě navíc omezí od roku 2024 státní podpora, tak to bude další signál pro klienty hledat jiné investiční alternativy. 

 

🔟 Dle stavebních spořitelen je 40 % klientů po vázací lhůtě, tito klienti mohou odejít okamžitě. I kdyby dali peníze jen na spořicí účet, tak vydělají, protože na spoustě těchto smluv mají výnos jen 0,5 - 1 %. (mínus daň a poplatky). Peníze, které lidé vložili např. před 6 lety, se jim zhodnocují právě jen výnosem uvedeném na smlouvě. Státní podpora se připisuje jen na vklady v daném kalendářním roce.

 

1️⃣1️⃣ Až 3 miliony konzervativních klientů stavebních spořitelen budou pravděpodobně hledat nové nástroje k investování.

 

1️⃣2️⃣ Bylo to krásné, ale doba jde dál, dnes už také nevyužíváme např. parní stroj.

Autor článku: Adam Jurečka, ředitel společnosti PROFORZA finance

Máte i Vy smlouvu o stavebním spoření a zvažujete co dál? Ozvěte se nám. Vše s Vámi probereme a společně najdeme řešení, které Vám bude vyhovovat.

Musíte vyplnit
Musíte vyplnit Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.