Nejlevnější povinné ručení není vždy výhra

Povinné ručení je zákonná povinnost pro všechny majitelé vozidel včetně těch, která nejsou v provozu, ale mají stále platnou registraci.

 

Nejnižší základní limit krytí škod, který je stanoven pro povinné ručení, je 35 milionů korun. V případě nehody, kdy dojde k vážným zraněním, může být ale limit příliš nízký a majitel vozidla pak musí hradit zbytek nákladů z vlastní kapsy, což může znamenat i doživotní splácení odškodného. Proto pojišťovny doporučují volit vyšší limity krytí škod, a to alespoň 100 milionů korun na majetkové škody a 100 milionů korun na škody na zdraví.

 

Částky vyplacené z pojistek viníků dopravních nehod jako kompenzace následků na zdraví poškozených totiž v průběhu let stále rostou. Průměrné odškodné se v roce 2022 vyšplhalo na 998 tisíc korun, což je o 71 tisíc korun více než v roce 2021. Je proto důležité, aby majitelé vozidel zvážili, zda-li jsou ochotni riskovat a volit levnější pojištění s nižšími limity krytí, nebo zda-li raději zaplatit více za pojištění s vyššími limity a s větší jistotou, že v případě nehody budou dostatečně chráněni.

 

Pojišťovny nabízí povinná ručení s různě vysokými limity plnění, kdy rozdíly v pojistném se pohybují v řádech stokorun ročně. Mnoho řidičů se dívá při výběru povinného ručení právě jen na cenu pojištění, přičemž často volí levnější pojištění s nižšími limity krytí. Průzkum ukázal, že pouze čtvrtina řidičů se zajímá o skutečný rozsah krytí a nabídku asistenčních služeb.

 

Podle informací zveřejněných Českou kanceláří pojistitelů dokonce v České republice existuje kolem 150 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. To může mít pro majitele vozidla v případě nehody fatální finanční následky.

 

V případě nehody, kterou zavinil nepojištěný řidič, náklady na bolestné, případné odškodné za ztížení společenského uplatnění, rentu nebo náklady na péči o zraněného, hradí garanční fond, který kryje náklady způsobené nepojištěnými řidiči. Garanční fond je tvořen příspěvky pojišťoven a příspěvky z pokut za absenci povinného ručení od provinilců, které nejsou vůbec nízké. Kancelář pak vymáhá vyplacené pojistné plnění po nepojištěném viníkovi společně s pokutou.

 

Vlastnit automobil je v dnešní době pro mnoho lidí nezbytností a je důležitým prvkem v jejich každodenním životě. Proto je nutné si uvědomit důležitost povinného ručení a mít ho vždy platné a správně nastavené.

Chcete mít jistotu, že máte své povinné ručení nastavené s dodatečně vysokými limity? Potřebujete zkontrolovat či aktualizovat smlouvu? Zastavte se za námi.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.