Spoření na vysokoškolské studium: Investice do budoucnosti vašich dětí

Vzdělání je jeden z nejlepších darů, který můžeme svým dětem dát. Nejenže jim otevírá dveře k lepším příležitostem a úspěšné kariéře, ale také jim pomáhá vyvinout dovednosti a znalosti nezbytné pro život. V dnešní době je vysokoškolské vzdělání zvláště cenné, ale nese s sebou také značné finanční náklady, které mohou zatěžovat rodinný rozpočet.

 

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) získává vysokoškolské vzdělání v České republice každý čtvrtý občan a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i nadále. Ačkoliv většina studijních programů je na českých vysokých školách zdarma, život studenta na univerzitě přináší řadu dalších nákladů.

 

Náklady na ubytování často tvoří největší část studentského rozpočtu, pohybují se obvykle mezi 5 600 a 7 000 Kč měsíčně. Dalším významným výdajem je stravování, které se může pohybovat mezi 2 000 a 4 000 Kč měsíčně. Nemalou položkou jsou také výdaje na dopravu, telefon, oblečení a volnočasové aktivity. Celkové měsíční náklady se tak mohou pohybovat mezi 9 000 až 14 000 Kč. Pětileté studium na vysoké škole pak může vyjít i více než na 450 000 Kč.

 

Řada studentů si při studiu přivydělává formou různých brigád. Bohužel ne vždy se dají tyto aktivity skloubit se školními povinnostmi. Financování vysokoškolského studia potomka pak může citelně zasáhnout rodinný rozpočet.

 

Proto je důležité začít spořit na vzdělání svých dětí co nejdříve, ideálně hned po jejich narození. Díky efektu dlouhodobého spoření pak stačí spořit průměrně tisíc korun měsíčně, což zajistí dostatečný finanční polštář na pokrytí budoucích nákladů spojených se studiem. Platí, že čím později se se spořením začne, tím větší částku je pak nutné měsíčně odkládat.

 

Jakmile začnete s investováním, je důležité ho pravidelně navyšovat, a to ideálně o hodnotu inflace. To zajistí, že hodnota vašich úspor bude držet krok s rostoucími náklady na vysokoškolské vzdělání vašeho dítěte.

 

Vzhledem k široké nabídce finančních produktů na trhu je někdy těžké určit, který z nich je ten nevhodnější právě pro vás. Každý z nás má jiný přístup k riziku a jiné finanční možnosti. Někdo může preferovat spoření s nízkým rizikem, zatímco jiný může hledat vyšší výnosy a je ochoten podstoupit i vyšší riziko. S výběrem vhodné investice vám pak může pomoci finanční poradce, který je schopen posoudit vaši finanční situaci, porozumět vašim cílům a potřebám a na základě toho navrhnout nejlepší řešení.

Investovat do vzdělání dítěte znamená investovat do jeho budoucnosti. Proto začněte spořit ještě dnes, vaše dítě vám za to jednoho dne poděkuje. A pokud váš potomek na vysokou školu nepůjde, lze tyto peníze použít na jeho osamostatnění od rodičů. Ozvěte se nám. Najdeme řešení vhodné přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.

Zdroj: https://poradci-sobe.cz/financni-poradenstvi/i-bez-skolneho-vyjde-vysokoskolske-studium-na-pul-milionu/